Zorya została stworzona przez dwie wybitne artystki. Pierwszą z nich jest Karolina Beimcik – polska wokalistka oraz skrzypaczka, która aktualnie zamieszkuje w Nowym Jorku. Drugą jest Grażyna Maria Grobelna będąca filozofem oraz malarką. Obie panie są zafascynowane mitologią słowiańską i na jej podstawie przygotowały niezwykły album muzyczny.

Nawiązuje on także do dźwięków pochodzących z kultury kurpiowskiej oraz łemkowskiej. Co więc znajdziemy w tej nietypowej produkcji? Otóż na płycie znalazły się nie tylko leśne pieśni miłosne, ale także kołysanki oraz wesnianki – czyli pieśni śpiewane na wiosnę. Wokalistka Karolina Beimcik jest absolwentką Wydziału Jazzu w Queens College w Nowym Jorku oraz co ciekawe kulturoznawstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Folklor od dawna znajduje się w centrum jej zainteresowań muzycznych. Poświęciła mu już swój wcześniejszy projekt zatytułowany Babooshki, który inspirowany był kulturą pogranicza. Projekt ten był wielokrotnie nagradzany między innymi na festiwalu Nowa Tradycja.

Wraz z projektem Babooshki Karolina Beimcik nagrała dwie płyty (Kolędy i szczedriwki oraz Vesna). Wokalistka także samodzielnie zdobywa nagrody oraz wyróżnienia np. na Niemen NonStop czy podczas Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Aktualnie przygotowuje się do trasy koncertowej po Meksyku. Nie pozostaje nam więc nic innego jak trzymać kciuki za kolejne udane projekty Pani Karoliny.

(MM / Fot. Pixabay/cc0)