Muzyk zdecydował się do współpracy przy tym projekcie zaprosić nie tylko znanych z poprzedniego albumu muzyków, ale także zupełnie nowych gości specjalnych, wśród których znajdziemy np. Joachima Mencla grającego na lirze korbowej, Barbarę Derlak na co dzień współpracującej wokalnie z zespołem Chłopcy Kontra Basia oraz Mateusza Pałkę specjalizującego się w grze na fortepianie.

Szymon Mika wydał swoją pierwszą autorską płytę „Unseen” ponad dwa lata temu. Współpracował wtedy z Zivem Ravitzem grającym na perkusji oraz Maxem Muchą grającym na kontrabasie. Mika przez te dwa lata nie próżnował, tylko nieustannie kształcił się muzycznie u najlepszych speców z branży, do których należeli Mark Turner, Avishai Cohen, Dave Holland czy Joshua Redman. To zaowocowało zmianami w twórczości muzyka, które opierają się szufladkowaniu oraz silnemu przyporządkowaniu gatunkowemu.

Całość materiału, jaki docelowo znalazł się na płycie, została nagrana w pięknej scenerii Gór Bystrzyckich, gdzie znajduje się studio Monochrom. Miksowaniem zajął się znany realizator dźwięku ze Szwajcarii. Album zostanie wydany przez słowacką wytwórnię Hevhetia. W całym wydawnictwie widać wpływ wielu kultur. Jednocześnie jest to muzyka tradycyjna i nowoczesna niepozbawiona światowego podejścia do jazzu. Zdecydowanie warto sięgnąć po niego, chociażby dlatego, żeby poznać świeże odkrycie doskonale znanego gatunku muzycznego.

(MM)