Całość czerpie hojnie z tradycji kurpiowskich i dźwięków, jakie się z nimi wiążą. Artystka odkrywa na płycie swoje korzenie i przenosi słuchaczy w całkowicie inny wymiar.

Płyta przepełniona jest romantyzmem, namiętnością, pragnieniami oraz nostalgią za czasami, które bezpowrotnie przeminęły. Na płycie znajdziemy dziesięć kompozycji, które zaczerpnięte zostały z wierzeń, legend oraz tradycji ludu kurpiowskiego jednocześnie nie tracąc nic z jazzowej muzyki improwizowanej. To ciekawe połączenie dało nadspodziewanie doskonały efekt, którego naprawdę świetnie się słucha.

Całość została wzbogacona o jedną kompozycję własną, która jest osobistym spojrzeniem artystki na współczesną muzykę Kurpi. Do współtworzenie płyty zostali zaproszeni znakomici muzycy, wśród których znajdziemy między innymi Michała Marka Ciesielskiego, który odpowiada za aranżację części utworów, akordeonistę Arka Czernysza, kwartet smyczkowi Bonsai, kontrabasistę Krzysztofa Słomkowskiego czy perkusistę Adama Golickiego.

Nagranie tego wydawnictwa było nie lada wyzwaniem, ponieważ należało nadać zupełnie nowe życie tradycyjnie granym na Kurpiach melodiom i utrzymać wszystko zarówno w duchu tamtych terenów, jak i współczesnej improwizacji jazzowej. Powstało dzieło, które zachwyca idealnym połączeniem dwóch światów. Jeśli więc szukacie płyty absolutnie niebanalnej, to polecamy „DO ŚË SÅJD”.(MM)