Zbigniew Namysłowski urodził się 9 września 1939 roku w Warszawie. Jest absolwentem Podstawowej Szkoły Muzycznej w Krakowie (klasa fortepianu) oraz Średniej Szkoły Muzycznej w Warszawie (klasa wiolonczeli). Jego debiut jazzowy odbył się w 1955 roku w zespole Five Brothers, utworzonym w studenckim klubie Hybrydy.

Jest multiinstrumentalistą, saksofonistą, kompozytorem i aranżerem. Współpracował z wieloma znanymi artystami: z Krzysztofem Komedą, Czesławem Niemenem, Michałem Urbaniakiem oraz tak słynnymi zespołami, jak Polish All Stars, Modern Dixielanders, Traditional Jazz Makers, New Orleans Stompers, Modern Jazz Group. Grał na puzonie w zespole Mieczysława Wadeckiego, w grupie  Witolda Krotochwila, a na wiolonczeli w Modern Combo, z którym wystąpił na Festiwalu Jazzowym w Sopocie.

W 1960 r. zaczął grać na saksofonie altowym, który wkrótce stał się jego wiodącym instrumentem. Rok później stworzył swój pierwszy zespół Jazz Rockers. Pod koniec lat siedemdziesiątych koncertował w USA z Michałem Urbaniakiem i Urszulą Dudziak.

Od 1993 roku występuje wspólnie z Leszkiem Możdżerem.
Nagrał ponad 30 autorskich płyt.